پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

دیدار خصوصی آملی لاریجانی و سیستانی/مخالفت آیت‌الله با دست‌بوسی

۱۳۹۵/۸/۱۱
منبع: ایسنا

معاون عربی آفریقای وزیر خارجه در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود از دیدارش با آیت‌الله سیستانی مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق نوشته است نوشت که آیت‌الله سیستانی امور ایران را از طریق کتاب‌ها و مطبوعات و رسانه‌ها دنبال می‌کند نه لزوما افراد.

به گزارش ایسنا، حسین جابری‌انصاری نوشته است: حضرت آیت الله العظمی سیدعلی حسینی سیستانی، زاده سیزدهم مرداد هزار و سیصد و نه در مشهد مقدس، مقیم عراق و نجف اشرف از بیست سالگی، از مراجع عظام تقلید شیعیان جهان، علیرغم عدم مداخله مستقیم در امور سیاسی در شکل گیری و تاسیس عراق پساصدام نقشی اساسی و موثر از خود به جا گذاشته است. از آیت‌الله سیستانی بسیار شنیده و خوانده‌ام اما امروز این توفیق را داشتم که برای نخستین بار در معیت جناب آقای آملی لاریجانی و مقامات عالی قوه قضائیه، حضرت ایشان را از نزدیک زیارت کنم. بیست دقیقه‌ای در محضرشان بودیم و سپس همه افراد هیات همراه از جلسه خارج شدیم و دیدار به صورت خصوصی و دو جانبه ادامه یافت.

در جلسه عمومی نکات مختلفی از سوی حضرت آیت‌الله مطرح شد که چند نکته از آن را برای فایده عمومی بصورت نقل به مضمون و اختصار می‌آورم:

- امور ایران را دنبال می‌کنم اما نه از طریق افراد، بلکه از طریق کتاب‌ها و مطبوعات و رسانه‌ها. مقیدم غالب کتاب‌هایی را که می‌رسد مطالعه کنم.
- برای احیاء آثار (مدارس و کتاب‌خانه و ...) علمای بزرگ و گذشته نجف اهمیت قائلم و برایم مسائل جانبی و اختلافی در این زمینه مهم نیست. همین که عالم بزرگی باشد اهتمام دارم آثارشان احیاء شود و به نام خودشان نه من، باقی بماند.
- علم هم فقط علم دینی نیست همه علومی که در خدمت به مردم موثر است باید مورد اهتمام باشد.
- هر چه پاک‌تر و بنا بر خدمت بیش‌تر به مردم داشته باشید خیر دنیا و آخرت بیش‌تر در آن نهفته است، به ویژه در جمهوری اسلامی که دشمنان زیادی دارد."

جابری‌انصاری در ادامه نوشته است که "خداوند را بر توفیق این دیدار سپاسگزارم. وسعت نظر آیت‌الله و آرامش و نگاه نافذ و شعاع معنوی شخصیت حضرتشان در همین دیدار کوتاه محسوس و ملموس بود. نکته حاشیه‌ای اما محتوائی دیدار هم این‌که آیت‌الله به یکی دو نفر از اعضای هیات که اصرار داشتند دست ایشان را ببوسند اجازه ندادند. امکان تصویربرداری از ایشان فراهم نبود اما به گمانم تصویر منتشره به همراه این پست به وضعیت امروز حضرتشان نزدیک است."


مشاهده اخبار بر اساس آرشیو ماهانه: 
* اخبار و گزارش‌های خبری درج شده در اين قسمت، لزوما مطابق نظر مرجعيت عالیقدر نمی‌باشد.
العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français