Büyük Taklid Merci'i Sayın Seyyid Ali Hüseyni Sistani’nin Bürosunun Resmi İnternet Sitesi

Kur’an İlimleri Ve Tefsiri Özel Kütüphanesi

Tefsir ilmi ve Kur’an ilimleri Ehl-i Beyt (a.s) mektebinin en önemli ilim dallarından birisidir ki geçmiş değerli âlimlerin büyük gayret ve çabaları sonucu bizlerin eline ulaşmıştır. Beşeriyet bu ilimden ki Kur’an-ı Kerim’in bir takim sırlarını içermektedir, tertemiz Ehl-i Beyt’in (a.s) açıklama ve beyanları sonucu bu ilahi ilim hazinesinden faydalanmıştır.
Bundan dolayı Seyit Ali Hüseynî Sistanî’nin (Allah uzun ömürler versin) bürosunun yardımlarıyla h.k 1417 yılında Kur’an İlimleri Ve Tefsiri Özel Kütüphanesi tesis edilmiştir. Gerekli bir takım ön hazırlıklar yapılmış ve böyle büyük ve önemli kütüphanesinin kurulması için yıllarca çaba sarf edilmiştir.
Kütüphane açıldıktan sonra yazarlar, alimler, düşünürler ve araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu vasfı zor ilgi ve alaka, kütüphane sorumlularının daha çok çalışmalarına ve yeni kitapların temin edilmesine sebep olmuştur.
Bu kütüphane de şu anda değişik konularda 15 000 cilt kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar tefsir ve Kur’an ilimleri ile ilgili olup Farsça ve Arapça dillerindedir. Birçok az bulunan kaynak kitap yine bu kütüphane de bulunmaktadır.

Kütüphanenin hedefleri şunlardan ibarettir:
1- Tefsir ve Kur’an ilimleri ile ilgili kitap, kaynak kitapların ve bu konu ile ilgili yazılan makalelerin satın alınarak temin edilmesi.
2- Makale ve önerilerin toplanıp değerlendirilmesi.
3- Kur’an hakkında yazılmış makalelerin toplanılması ve değişik dillere tercüme edilerek çap edilip dağıtılması.
4- Kur’an ilimleri, tefsir araştırmaları, ilmi bahisler hakkında fuar ve seminerlerin düzenlenmesi.

Adres: Dovr-i Şehr caddesi. 17. sokak. Kum / İRAN
Telefon: 0098 25 37736149

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français