Büyük Taklid Merci'i Sayın Seyyid Ali Hüseyni Sistani’nin Bürosunun Resmi İnternet Sitesi

İslam Mirasını İhya Etme Merkezi

Bir araştırmacı için, yapmış olduğu dini veya ilmi araştırmasında karşılaştığı en zor merhale el yazması kaynak kitaplara ulaşabilmesidir. El yazması kaynak kitaplar bir araştırma da en önemli ve esaslı kaynak sayılmaktadır. Aynı zamanda bu kaynak kitaplar ilmi alanda ki birçok bilinmezin ve sorunun çözülmesine de sebep olmaktadır. Bu zorluk özellikle el yazması kaynak kitapların özel kütüphanelerde bulunmamasıyla kendisini göstermektedir.
Zorlukların üstesinden gelmek, dini ve kültürel alanda çalışma ve araştırma yapan değerli bilginlere, düşünürlere yardımcı olmak, zorluklarını kolaylaştırmak ve Ehl-i Beyt (a.s) mektebinin ilerlemesini sağlamak amacıyla Şii aleminin değerli taklit mercii Hz. Ayetullah uzma Sistanî’nin (Allah uzun ömürler versin) bürosu İslam Mirasını İhya Etme Merkezini tesis etmiştir.
Bu merkezin çalışmaları dört bölümden oluşmaktadır:
1-Filimler Bölümü: Bu bölüm merkezin en önemli bölümlerinden birisidir. Ve büyük hayati önem taşır. Bu bölümde İran’da bulunan en önemli kitapların filmleri mikrofilm şeklinde ve sayfalara çap edilmiş biçimde korunmaktadır. Araştırmacıların rahatlıkla istedikleri bilgilere ulaşılması sağlanmaktadır. Şu ana kadar üç yüze yakın mikro film özel sayfalar üzerine çap edilmiştir.
2- El yazması nüshalar Bölümü: Bu bölümde dokuz yüzden fazla el yazması nüshası bulunmaktadır. Bu el yazması kitap nüshaları değişik ilim dalları ile ilgilidir. Örneğin; din, edebiyat ve diğer ilim dalları. Bu kitapların fihristi iki cilt kitap halinde hazırlanmış ve birinci cildi çap edilmiştir.
3- Taş Yazması Nüshası Bölümü: Az bulunan kitapların büyük bir kısmı şu ana kadar taş nüshası (Hicri) şeklinde çap edilmiştir. Ki bunların yeniden çap edilme imkânı yoktur. Araştırmacıların bu nüshalara rahat bir şekilde ulaşabilmesi için merkezimiz bu özel bölümün açılmasına karar vermiştir. Bu bölümünde kendine özel bir tertip üslubu vardır. Aynı zamanda bölümde bulunan kitapların fihristi çap aşamasındadır.

Adres: Bulvar-ı Emin, Trafik Polisi Şubesi yanı. Kum / İRAN
Telefon: 0098 25 32936311
Faks: 0098 25 32936312
Posta Kutusu: 37185/159

http://rafed.net/turathis/index.html

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français