Büyük Taklid Merci'i Sayın Seyyid Ali Hüseyni Sistani’nin Bürosunun Resmi İnternet Sitesi

Uluslar arasAlulbayt Haberleşme Merkezi - Necef-i Eşref

İlmi ve kültürel düzeyi yükseltmek, İslami akide, kavramlarını ve Ehl-i Beyt (a.s) mektebi ilmini insanların eline ulaştırmak Peygamber (s.a.a) efendimizin risaletine hizmet etmek amacıyla faaliyet göstermektedir. Dünyanın her köşesinde yaşayan Müslümanlara dinsel ve kültürel hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.
Kendi alanında benzersiz olan bu siteden, her Müslüman insan hiçbir kısıtlama olmadan yararlanabilir ve ilmi araştırmasında istifade edebilir.

Bu eşsiz site Necef-i Eşref şehrinde bulunan değerli taklit mercilerin ve bunların arasında Hz. Ayetullah uzma hacı Seyit Ali Sistanî’nin (Allah uzun ömürler versin) öncülüğü ile kurulmuştur.

Merkezin Hedefleri:
Merkezin hedefleri çok fazladır fakat biz bunlardan bir bölümünü sıralayacağız:
1-Peygamber (s.a.a) efendimizin getirmiş ve Ehl-i Beyt’inin (a.s) açıklamış oldukları dini akidelerin tebliğ ve yayılması.
2- Fıkıhsal, itikadi, çok önemli ve hayati sorulara cevap vermek.
3- İlim havzaları talebelerinin ve araştırmacıların daha rahat bir şekilde araştırma yapabilecek geniş ortamların merkezde hazırlanması ve internet üzerinden hizmet sunulması ve sitenin tanıtımı.

Bu merkez ilmi ve teknik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır:

1-Teknik Bölüm
Bu bölümün önemli kısımları; Merkeze, müçtehitlere, havza ve kültürel müesseselere ait sitelerin hazırlanması ve desteklenmesi. Ve yeni sitelerin hazırlanıp internet üzerinden yayın hayatlarına başlamalarını sağlamak.

2- Kontrol Bölümü
Bu bölümün vazifesi internet hattının arızalarını gidererek sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak ve değerli müşterilere güçlü internet hattı sunmaktır. Ve aynı zamanda müşteriler için internet-web sayfası hazırlamaktadır.

3-Araştırmalar
Bu araştırma bölümünün ilk işi kültürel ve değişik faaliyetlerin başlatılması ve yeni ilmi yöntemler ile uygunluğunu kontrol etmektir.

4-İnternet Cafe
Bu bölüm ilim havzası talebelerin yararlı ilmi konuların internette aramalarını sağlayacak ortamın yaratılmasını üstlenmiştir.

5-Kütüphane
İslami fikirsel hareketin ilerlemesi sağlamak merkezin vazifelerinden birisidir. Bundan dolayı bu kütüphane tesis edilmiştir. Kütüphane iki bölümden oluşmaktadır:
a-Akait, fıkıh, tarih, rical hakkında kitaplar. Bu kitapların büyük bir kısmını Şii âleminin değerli taklit mercii Hz. Ayetullah uzma hacı Seyit Ali Sistanî’nin (Allah uzun ömürler versin) telif ettiği kitaplar oluşturmaktadır.
b- Ses bankası; Ansiklopediler, fikirsel ve ilimsel sohbetler, Ehl-i Beyt (a.s) hakkında mersiyeler methiyeler bulunmaktadır.

Diğer Faaliyetler:

Merkezin birçok çalışmaları vardır onlardan bir kısmı şunlardır:

1-Alimler ve müçtehitler için internet sitesinin hazırlanması ve faaliyete geçirilmesi.
2- Fenni hizmetler şu şekilde sunulmaktadır:
a- Müşterilere 24 saatlik internet hattı hizmeti.
b- Uluslar arası internette domain kaydı.
c-web sitelerinin hazırlanması, uzman kadro ile her türlü grafik… işlerinin yapılması.
d- Güçlü serverler üzerinden internet siteleri için alan tahsis edilmesi. Mail için her türlü internet hizmetinin sunulması. Bilgi bankaları, hizmet ve destek, her dilde programcılık, ziyaretçilerin geniş şekilde raporları, her site için özel kontrol paneli.
e- İnternet üzerinden ilmi hizmetlerin sunulması.
f- Programların özellikle İslami programların sunulması. Ve ilmi alanda ki ilerlemelerin takip edilerek güncel kalmayı sağlamak.
g- En büyük cd bankasının kurulması. Ve ilim havzalarının, araştırmacıların bunlardan yararlanmasını sağlamak.
ğ- Isp şebekesinin ilmi merkezler için hazırlanması. Şu anda şehir içinde ve çok yakın bir zamanda ülke genelinde hizmet vermeye başlayacaktır. Kötü siteler için filtre bırakılması.
h- Havza dersleri ve önemli seminerlerin canlı yayını.
ı- Bilgisayar ve internet dersleri.

Adres: Er-Resul (s.a.a) caddesinin sonu. Necef-i Eşref / IRAK

Telefon: 0096433332690-2

http://www.holynajaf.net/

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français