پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

دفاتر مرجعیت

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه

در پاسخ به ندای مردم در تصدی امور مرجعیت و به منظور استمرار بخشیدن به راه مراجع عالیقدر سلف که پویندگان راه اسلام عزیز بودند بعد از آن که زعامت دینی و مرجعیت به حضرت آیت الله العظمی حاج سید علی حسینی سیستانی (دام ظله) محول گشت ، معظم له تمام توان خود را برای سر بلندی دین مقدس اسلام وسوق دادن مردم به سوی احکام الهی به کار بردند.
از این رو با تأسیس دفتر معظم له ضمن خدمات ذیل انسجام لازم مبذول گردید :

1 ـ اعزام مبلغ.
2 - هیئت استفتائات.
3 ـ هیئت رسیدگی به مستمندان.
4 ـ هیئت ارسال کتاب ها و نوارها.
5 ـ هیئت توزیع شهریه طلاب.
6 ـ بعثه حج.

اعزام مبلغ

اسلام عزیز جهت رساندن ندای حقانیت خود به پیروانش ، در اقصی نقاط دنیا وحساسیتی که این امر خطیر داراست بدین منظور قسمتی در دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) عهده دار هماهنگی و پشتیبانی مبلغین میباشند.
این قسمت مسئولیت اعزام صدها مبلّغ خصوصا در ماههای محرم و رمضان به تمام نقاط ایران و همچنین ارسال دهها مبلّغ به خارج از کشور بنا به درخواست مراکز اسلامی در نقاط مختلف دنیا و خصوصا ارسال مبلّغین به کشورهای عربی و آفریقایی و جنوب شرق آسیا و استرالیا و کشورهای اسکاندیناوی و آمریکا و غیره را دارا میباشد.

هیئت استفتاء

عامه مردم مایل به گرفتن پاسخ مناسب برای پرسش های شرعی خود از مراجع عظام تقلید میباشند در این راستا هیئتی جهت پاسخ گویی به استفتائات مطرح شده در دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) تشکیل شده که مسئولیت این هیئت پاسخ گویی به مسائل جدید در احکام وغیره مطابق با آرا و فتاوای معظم له می باشد.
این قسمت از علماء و فضلایی تشکیل گردیده که از شاگردان حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) محسوب میشوند و به پرسش ها پاسخ میدهند.
اساس پاسخگوئی به پرسشها همانا جستجو کردن در آراء و فتاوایی میباشد که از کتابهای معظم له استخراج گردیده یا از استفتائات گذشته جهت پاسخگوئی کمک گرفته میشود و اگر در مواردی پاسخ صحیح یافت نشد این هیئت آن را برای معظم له در نجف اشرف ارسال میدارد.
باید اشاره نمود به مواردی از جوابها که مخالف با متن کتاب رساله عملیه ایشان است که منشاء آن یا برگشتن معظم له از فتوای سابق و یا خطای چاپی است.
همچنین این هیئت تمامی پرسش های شرعی و اعتقادی و غیره که متعلق به امور دینی است را دریافت میکند و کوشش میکند تا پاسخ ها مطابق با رأی معظم له باشد و در بعضی موارد که همگی اعضاء هیئت توافق دارند یا مطابق با آراء علماء ابرار میباشد خود هیئت پاسخگوی آن خواهد بود.
این هیئت به پاره ای از پرسش ها پاسخ نمیگوید زیرا این پرسش ها درباره افراد خاصی است و معظم له پاسخ دادن به این نامه ها را منع نموده و سکوت در قبال چنین پرسش هایی دلیل بر معنای خاصی نیست.
و پاره ای دیگر از پرسش ها نیز به خاطر بی ارزش بودن آنها و غیره پاسخ داده نمیشود.

ستاد کمک رسانی

آنچه که مرجعیت حضرت آیت الله العظمی حاج سید علی سیستانی (دام ظله) را متمایز نموده، همانا ارتباط عمیق با کلیه اقشار امت اسلامی خصوصا فقرا و مستمندان و دست گیری از محرومین است ، بدین جهت دفتر معظم له بنا به احساس مسؤلیت شرعی اقدام به تأسیس هیئتی جهت کمک رسانی به این عزیزان گرفت.
مهم ترین فعالیت های این هیئت عبارتند از :

1 ـ کمک به فقرا و مستمندان به شکل ثابت و موقت.
2 ـ کمک به هیئت ها و مراسم مذهبی در حسینیه ها.
3 ـ کمک های طبی.
4 ـ کمک رسانی در ماه رمضان.
5 ـ کمک هزینه ازدواج.
6 ـ کمک رسانی به مهاجرین عراقی.
7 ـ کمک رسانی به مستمندان، سیل زدگان و زلزله زدگان.
8 ـ کمک رسانی به مهاجرین افغانی.

واحد ارسال کتاب و نوار

جهت نشر وتبلیغ اسلام و رساندن حقانیت آن به جهانیان در اقصی نقاط گیتی ، دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی(دام ظله) مبادرت به تأسیس واحدی نمود تا مسئولیت ارسال کتابها و مقالات علمی درباره شیعه وهمچنین آثار منتشر شده ازمعظم له، شامل رساله توضیح المسائل ، و منهاج الصالحین و دهها کتاب فقهی را به عهده داشته باشد.

واحد شهریه طلاب

هنگامی که مرجعیت عامه به حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) رسید ، ایشان اهتمام خاصی به حوزه های علمیه ومدارس دینی داشته اند که نشان دهنده احساس مسئولیتی است که ایشان در حفظ و نشر مفاهیم عالی مذهب اهل بیت (علیهم السلام) دارا می باشند.
ازاین رو به منظور پشتیبانی از حوزه های علمیه سالانه مبالغ قابل توجهی صرف شهریه طلاب می نمایند ، که این شهریه ها شامل 300 حوزه علمیه بزرگ و کوچک در نقاط مختلف ایران می گردد که شامل 35هزار طلبه در قم ، 10هزار طلبه در مشهد ، و4هزار طلبه در اصفهان می باشد.
قابل ذکر است که توزیع شهریه ها در کشورهای دیگر به شرح ذیل است:

1ـ سوریه.

2ـ پاکستان. 

3ـ هند.

4ـ لبنان.

5ـ افغانستان.

بعثه حج

فرصت حج برای بعضی مسلمانان قابل تکرارنیست ازاین جهت در انجام رساندن اعمال حج باید کمال دقت واحتیاط را شخص دارا باشد از این رو بعثه حج دفتر آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) تمام کوشش خود را به کار میبندد که حجاج مناسک خود را با کمال دقت به اتمام رسانند.
این بعثه فعالیت های مختلفی را دارا میباشد که به علت وسعتشان به شمه ای از آنها خواهیم پرداخت :

1ـ جواب دادن به مسائل مطرح شده وحل مشکلات فقهی که در طول ایام حج، حجاج به آن مبتلا میشوند.
2 ـ باز دیدهای مستمر از کاروان هایی که از نقاط مختلف دنیا برای انجام مراسم حج مشرف میشوند جهت نشر آگاهیهای مذهبی و دینی و گوش دادن به نظرات و پیشنهادات آنها و تأکید بر ارتباط شان با مرجع تقلید خود.
3 ـ ملاقات با شخصیت های دینی وعلمی واجتماعی که به مراسم حج مشرف شده اند.
4 ـ ارائه کمک به مبلغینی که به حج مشرف شده اند.

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français