پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

مرکز تحقیقات اسلامی المصطفی (صلی الله علیه وآله) ـ قم

بسمه تعالی

با توجه به اهمیت بحثهای اعتقادی وپاسخ مناسب به شبهات روز دشمنان واهمیت دادن به مباحث اعتقادی ، چنانچه در دین مبین اسلام جدایی بین اصول دین و فروع دین نمی باشد و سیره پیامبر اسلام واهل بیت گرامی شان (علیهم السلام) چنان بوده که درموازات احکام الهی، به مسائل اعتقادی نیز عنایت خاصی داشتند.
بدین جهت دفتر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله) مبادرت به ایجاد مرکز تحقیقات اسلامی المصطفی نمودند ، تا درجهت مسائل و مطالب اعتقادی تمرکز ایجاد گردد و همچنین مسئول جواب دادن به شبهه های گوناگونی که در نقاط مختلف مطرح می گردد باشد.
لذا با توجه به موارد ذکرشده ، یکی ازضروری ترین کارها ایجاد بانک اطلاعات اعتقادی (معجم العقایدی) میباشد که شامل مهمترین موضوعات اعتقادی از مصادرشیعه و سنی بوده و تهیه و تنظیم و چاپ یک دوره کتابهای اعتقادی که طالب علم بتواند به آن مراجعه نماید.

برنامه های بانک اطلاعات عقایدی:
فعالیت های بانک اطلاعاتی به دو بخش اساسی تقسیم میگردد:
1ـ دفتر عقایدی:
مسئولیت این بخش شامل تهیه وتنظیم بیش از (700جدید) کتاب که مقتبس از مصادر مذهب اهل بیت (علیهم السلام) از مؤلفین قدیم و جدید و تعدادی از مصادر ادیان اهل کتاب میباشد.
2ـ استخراج موضوعات :
مرحله اول کار، تهیه فهرستی از مهمترین موضوع های اعتقادی زنده و جدیدی که مسلمانان حال حاضر با آن بر خورد دارند که شامل 1000 موضوع می باشد سپس تهیه کتاب های مرجع شیعه و سنی که بالغ بر 3000 جلد کتاب می باشد که در تهیه این موضوع ها بیش از 40 نفر محقق به تحقیق می پردازند، سپس با وارد کردن آنها در رایانه بدین وسیله مواد خام بانک اطلاعاتی ایجاد گردید که این موضوعات شامل توحید ، عدل ، نبوت ، امامت و معاد می باشد که هر موضوع در فایل خاص خود قرار گرفته است ، قابل ذکر است حجم موضوع های استخراج شده بالغ بر 800 جلد کتاب می باشد و در حال حاضر ، مشغول تنظیم علمی و فنی آنها می باشند تا به راحتی قابل دسترسی باشند.

کتاب هایعقایدی تطبیقی:
در بین مرکز مبادرت به تألیف دائرة المعارف عقایدی در مهمترین مسائل عقائدی نمود تا بدین جهت مرجعی برای محققین باشد وبه نام العقائد الأسلامیة به چاپ میرسد که تا به حال چهار جلد آن به چاپ رسیده است:

جلد اول: در مباحث فطرت ومعرفت شناسی.
جلد دوم: در مباحث توحید وشرک وتشبیه وتجسیم.
جلد سوم: در مباحث شفاعت در ادیان ومذاهب اسلامی.
جلد چهارم: در ادامه مباحث شفاعت وتوسل وطلب شفاء.
جلد پنجم: در مباحث عصمت انبیاء وائمه علیهم السلام( در دست چاپ).
آیات الغدیر: هدف از چاپ این کتاب بحث و تحقیق در خطبه های پبامبر اکرم (صلی الله وعلیه وآله) در حجة الوداع وبحث تفصیلی در تفسیر آیات غدیر که شامل آیات ذیل میگردد:
1 ـ (یا ایها الرسول بلغ ما أنزل الیک من ربک ، وإن لم تفعل فما بلغت رسالته).
2 ـ (الیوم اکملت لکم دینکم ، وأتممت علیکم نعمتی).
3 ـ (سأل سائل بعذاب واقع).
قابل توجه است که این مرکز همه گونه خدمات مجانی برای محققین ومؤلفین گرامی ارائه می دهد.

نشانی : ایران ـ قم ـ خیابان دورشهر ـ کوچه9 ـ پلاک 3
تلفن : 37743790 25 0098
فاکس: 37731612 25 0098
صندوق پستی: 3665 / 37165

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français