پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

مرکز پژوهشهای فلکی ـ نجومی ـ قم

بسمه تعالی

بر کسی پوشیده نیست که همه دلایل اثبات می کند ، انسان برتر از کلیه موجودات عالم هستی می باشد و همانا عقـل به وجود آورنده این برتری می باشد و با توجه به ترجمه آیه شریفه « به درستیکه درآفرینش آسمان ها وزمین ها واختلاف شب و روزنشانه هایی برای صاحبان عقل وجود دارد که این از قدیم تا به حال انسان را واداشته که با تأمل به دنیای اطراف خود خصوصاً دنیای کائنات به تحقیق و تفحص بپردازد.» (آل عمران:190) بر این اساس ، مرکز پژوهش‍های نجومی در آخر جمادی الاول سال 1418 هـ.ق زیر نظر دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی ( دام ظله) و به اشراف حضرت حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی (دام عزه) تأسیس گردید.

این مرکز با ایجاد درس‍هایی در مفاد ذیل فعالیت خود را آغاز نمود:
1 ـ تاریخ علم فلک.
2 ـ منظومه شمسی.
3 ـ علم فلک اسلامی .
4 ـ فیزیک نجومی .
5 ـ ژئولوژی و دروس دیگری که تا به حال 150 دانش پژوه زیر نظر بهترین اساتید دانشگاه ها و حوزه ها شرکت کرده اند.
این دوره های آموزشی با کمک تجهیزات مدرن نجومی ، نرم افزار های کامپیوتری و ارتباط جهانی با اینترنت ونقشه‍های دقیق نجومی وکتابخانه تخصصی نجومی ودستگاه های صوتی و تصویری وهیئت علمی کار آمد که همه وهمه در گسترش و پیشرفت وظائف این مرکز کمک نموده اند.
از دیگر فعالیت های این مرکزترجمه مقاله های نجومی است که در جهان منتشر می شود و قرار دادن آن بر روی شبکه اطلاع رسانی ( اینترنت ) و نیزتهیه تقویم اوقات شرعی با کمک نرم افزار های دقیق کامپیوتری می باشد.
قابل ذکر است تربیت کادری کار آمد برای تربیت و آموزش مردم در مسائل قبله و وقت و استهلال و جواب دادن به مسائل مختلف نجومی و تشکیل همایش های علمی وغیره از فعالیت‍های این مرکز:
1 ـ تأسیس دانشکده فلکی نجومی .
2 ـ ساخت رصد خانه .
3 ـ چاپ آثار دانشمندان اسلامی در نجوم .
4 ـ چاپ کتاب های جدید در نجوم .
5 ـ چاپ تقویم نجومی .

نشانی : ایران ـ قم ـ ابتدای بلوار امین ـ خیابان گلستان ـ کوچه 11 شماره 4
تلفن : 15 - 32936311 25 0098
فاکس : 32913555 25 0098
پیامک : 30002240400400

http://www.nojumi.org

العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français