پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

کتب فتوایی » مناسک حج

حج تمتع ← → اقسام عمره

اقسام حج

مسأله 143 : حج بر سه قسم است : (1) حج تمتع .
(2) حج اِفراد . (3) حج قِران.
و قسمت اوّل، یعنى حج تمتع وظیفه کسى است که فاصله وطنش تا مکه بیش از شانزده فرسخ باشد .
و اما قسمت دوّم و سوم، یعنى حج اِفراد و حج قران وظیفه اهل مکه است و کسى که فاصله بین وطنش و مکه کمتر از شانزده فرسخ باشد .
مسأله 144 : کسى که تکلیفش حج اِفراد و یا قِران باشد اگر حج تمتع بجا آورد براى او کافى و مجزى
نخواهد بود، همچنان که کسى که تکلیفش حج تمتع باشد اگر حج قِران و یا اِفراد بجا آورد براى او کافى و مجزى نخواهد بود، بلى در بعضى حالات تکلیف کسى که باید حج تمتع انجام دهد منقلب می‌شود به حج اِفراد چنانچه بیان آن خواهد آمد .
این حکم حجةالاسلام بود، و اما حج مستحبى و حجى که نذر شده است بدون تعیین نوع آن و حجی که به آن
وصیت شده است بدون تعیین نوع آن، پس در اینها شخصى چه نزدیک مکه باشد یا دور مخیر است هرکدام از انواع ذکر شده را انجام دهد اگرچه افضل تمتع است .
مسأله 145 : کسى که وطنش بیش از شانزده فرسخ
از مکه دور بوده و فعلاً در مکه اقامت نموده، در
سال سوم اقامتش تکلیفش حج اِفراد یا قِران خواهد بود، و اما قبل از آن تکلیفش حج تمتع است و در آنچه که گفتیم فرقى نمی‌کند که استطاعتش و وجوب حج بر او قبل از اقامت در مکه حاصل شده باش یا در خلال اقامت، همچنان که فرقى نمی‌کند که اقامتش به قصد توطّن و آنجا را وطن خود قرار دادن باشد و یا نباشد، و همچنین است حکم هرکسی که در غیر مکه از جاهایی که فاصله آنها با مکه کمتر از شانزده فرسخ باشد اقامت کند .
مسأله 146 : هرگاه شخصى در مکه اقامت نماید و قبل از آنکه تکلیفش مبدل به حج اِفراد یا حج قِران شود بخواهد حج تمتع انجام دهد، گفته شده است که : جایز است براى عمره تمتع از اولین نقطه خارج حرم محرم شود، ولى این حکم خالى از اشکال نیست، و احوط این است که به یکى از میقاتها رفته و از آنجا براى عمره تمتع محرم شود، بلکه احوط این است که به میقات اهل وطن خود برود، و ظاهر این است که حکم هرکسی که در مکه باشد و بخواهد حج تمتع را اگرچه مستحبى انجام دهد همین است که ذکر شد .
حج تمتع ← → اقسام عمره
العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français