Büyük Taklid Merci'i Sayın Seyyid Ali Hüseyni Sistani’nin Bürosunun Resmi İnternet Sitesi

Sorular ve Cevaplar » ŞANS BİLETLERİ

1 Soru: Şans biletleri hakkında fetvanızı öğrenebilir miyim?
Cevap: Şans biletleri, bazı şirketlerin belirli meblağ karşılığında sattıkları ve satın alanlar arasında kura çekerek kazananlara belirli bir meblağı vermeyi taahhüt ettikleri kâğıtlardır. Bu iş birkaç şekilde gerçekleşebilir:
1) Kurada isminin çıkması ve ödülü kazanmak ihtimali karşılığında, parayı o kâğıtlara verirse; bu durumda muamele hiç tereddütsüz haram ve batıldır. Biri bu haram işi yapara ve kurada ismi çıkarsa, bu işi organize eden şirket de devlete aitse, ödül olarak aldığı meblağ sahibi bilinmeyen mal hükmündedir. Müçtehide müracaat etmesi şartıyla ancak o malda tasarrufta bulunabilir. Bu iş organize eden şirket özel şirket olursa; kazandığı ödülü kullanmasına sahiplerinin rızası olduğunu (hatta onun malik olmadığını bildikleri halde) bilirse, caizdir.
2) Para vermekteki amaç kâr ve ödül elde etmek için değil de, okul ve köprü yaptırmak gibi hayırlı bir programa mali destek ve katılım amaçlı olursa, bunun herhangi bir sakıncası yoktur. Bu durumda eğer çekilen kura onun ismine çıkarsa, şirketin devlet şirketi olması halinde, farz ihtiyat gereği müçtehide müracaat ettikten sonra, o ödülü almanın ve onun kullanmanın sakıncası yoktur. Şirket devlete ait değilse o ödülü alıp kullanma konusunda müçtehide müracaat etmesine gerek yoktur.
3) Şirkete verilen para, borç unvanında verilirse şöyle ki; alıcı belirli bir meblağı mesela, altı aylığına şirkete borç olarak verir ve o şirket söz konusu meblağı vakti geldiğinde ödemekle birlikte, kura çekerek ismi çıkan şahısa belirli bir meblağı da ödül olarak verirse, bu haramdır. Çünkü faizli borç türünden sayılır.
sistani.org/16654
2 Soru: Şans biletleri nelerdir?
Cevap: Şans biletleri, bazı şirketlerin belirli meblağ karşılığında sattıkları ve satın alanlar arasında kura çekerek kazananlara belirli bir meblağı vermeyi taahhüt ettikleri kâğıtlardır.
sistani.org/16664
3 Soru: Kurada isminin çıkması ve ödülü kazanmak ihtimali karşılığında, parayı o kâğıtlara verirse hükmü nedir?
Cevap: Kurada isminin çıkması ve ödülü kazanmak ihtimali karşılığında, parayı o kâğıtlara verirse; bu durumda muamele hiç tereddütsüz haram ve batıldır.
sistani.org/16665
Yeni bir soru göndermek için buraya tıklayınız
العربية فارسی اردو English Azərbaycan Türkçe Français